پردیس اهورا

Paradise Of Ahoora

کانال رسمی خردگان
گلایه ای از دوستانمان در تارنمای پارسیان دژ

گلایه ای از دوستانمان در تارنمای پارسیان دژ

| نویسنده: مجید خالقیان | تاریخ انتشار: ۴ امرداد ۱۳۹۴ |


شوربختانه این روزها در فضای مجازی نوشتارهای بدون سند و مدرک دست به دست می‌شوند. برخی از آنها ضد اسلام هستند و برخی ضد ایران، برخی رنگ و بوی قوم گرایی افراطی دارند و در برخی دیگر ایران‌گرایی با رویکرد نادرست که پیوندی با فرهنگ ایرانی ندارد، موج می‌زند.

در بسیاری از تارنماهایی که نوشتارهای فرهنگی و تاریخی قرار می‌دهند، آگاهانه یا ناآگاهانه ردپای اینگونه نوشتارها پیدا می‌شود و این واقعا تأسف آور است.

پیش از این برخی از گردانندگان تارنماها از بنده اجازه گرفته بودند که نوشتارهای تارنمای پردیس اهورا را رونوشت کنند و بنده هم با توجه به درخواستی که در پایین صفحه آمده از آنها خواستم بن‌مایه را یاد کنند. به هر حال ذکر بن‌مایه از طرف این دوستان به صورت کامل انجام نمی‌گرفت و در آن موقع بنده چندان واکنشی نشان ندادم و پذیرفتم. می‌دانیم که نحوه ذکر منبع باید به صورت کامل باشد، نام و نام خانوادگی نویسنده، تاریخ انتشار، عنوان کامل نوشتار به همراه لینک اینترنتی مطلب، عنوان تارنما به همراه آدرس اینترنتی و...

اما با گذشت زمان می‌دیدم که در بسیاری از سایت‌هایی که مطالب بنده رونوشت شده اند، تعداد زیادی مطالب بی سند و مدرک و با سطح نامطلوب قرار داده می‌شوند. هنگامی که چندین مطلب با سند و مدرک در یک تارنما وجود دارد، خیلی از مخاطبان عادی وقتی در همان تارنما مطالب دیگر را می‌بینند، ممکن است تصور کنند با توجه به وجود آن مطالب با منبع، لابد مطالب دیگر هم درست است! متأسفانه در برخی از سایت‌ها این موضوع به صورت آگاهانه انجام می‌گیرد تا بر روی مخاطبان تأثیر بگذارند و به نوعی ما با سوء استفاده مواجه هستیم. بنده متوجه این موضوع شدم و درصدد مقابله با آن برآمدم. به نظر می‌رسد یکی از دلایل مهمی که مطالب بی‌سند و مدرک در فضای مجازی گسترش یافته است، همین موضوع می‌باشد.

با توجه به گسترش مطالب بدون سند و مدرک تاریخی بر آن شدیم تا با چند تن از دوستان، تارنمایی با کیفیت بهتر احداث کنیم و فعالیت خود را از حالت وبلاگ مانند خارج کنیم. تا هم کار فرهنگی خود را تقویت کنیم و هم مقابله ای با این شرایط نابسامان داشته باشیم. سرانجام تارنمای خِرَدگان (kheradgan.ir) کار خود را آغاز کرد.

از دوستانی که از آنها شناخت داشتم، خواستم که در گذاشتن مطالب احتیاط داشته باشند و نحوه استناد به مطالب گوناگون از جمله مطالب بنده به صورت کامل رعایت شود. بنده بر روی موضوع لینک دادن به مطلب خود در پردیس اهورا یا خردگان تأکید کردم چرا که هم نوشتارهای این بنده حقیر به روزرسانی می‌شود و هم مشخص شود که موضع اینجانب نسبت به نوشتارهای بی سند و مدرک چگونه است. این روش هم بخشی از اصول استناد در تحقیق می‌باشد و شاید راهی باشد برای مقابله با رونوشت‌های نادرست مطالب بدون ذکر منبع.

بگذریم از کسانی که بدون اجازه و حتی بدون ذکر بن‌مایه نوشتارها را رونوشت می‌کنند و گاهی از مطالب سوء استفاده می کنند که قطعا اینجانب اصلا از کار آنها راضی نیستم و همواره باعث ناراحتی اینجانب بوده است اما از دوستان انتظار بیشتری می‌رود.

گرچه برخی از دوستان پذیرفتند و همینجا از آنان نهایت سپاس و قدردانی را می‌کنم اما بعضی از دوستان هم واکنش ناشایستی نشان دادند و قبول نکردند!! از دوستانی که قبول نکردند، گردانندگان تارنمای پارسیان دژ بودند که متأسفانه مطالب بدون سند و مدرک و حتی مطالبی که نادرستی آنها مدت‌ها است که به اثبات رسیده هم در این تارنما در کنار مطالب این بنده حقیر دیده می‌شود.

هنگامی که دوستانمان در تارنمای پارسیان دژ قبول نکردند از آنها خواستم که حداقل مطالب بنده را حذف کنند اما باز هم نپذیرفتند!

حتی متوجه شدم برخی از مطالب بنده حقیر مانند مطلبی درباره داستان استر، بدون هیچ اشاره ای صرفا کپی شده است و باعث ناراحتی بیشتر من شد.

بنده اینجا اعلام می‌کنم که اجازه ای که پیش از این به تارنمای پارسیان دژ برای رونوشت مطالب داده بودم را پس می‌گیرم و گرچه روحیه میهن دوستی گردانندگان تارنمای پارسیان دژ را ستایش می‌کنم اما به نظر بنده، تارنمای پارسیان دژ معیارهای کافی برای یک تارنمای درخور فرهنگی و تاریخی را ندارد.

متأسفانه مطالب بدون سند و مدرک گاهی راه را برای ایران ستیزان باز می‌کند تا به اهداف نادرست خود نزدیک شوند از این رو ما باید حساسیت بیشتری داشته باشیم، از جمله اینکه شیوه صحیح استناد به نوشتارهای گوناگون را رعایت کنیم تا مخاطبان آگاهی دقیق و بهتری بدست آورند.


واپسین به روز رسانی


نمایش تمام صفحه


نوشتارهای ما را می دزدند و هیچ مرجعی پاسخ گو نیست

دزدهای فضای مجازی

کانال رسمی خردگان