پردیس اهورا

Paradise Of Ahoora

کانال رسمی خردگان
گزارشی از سومین گردهمایی دهه فرهنگی خردمند توس

سومین گردهمایی دهه فرهنگی خردمند توس

پایگاه فرهنگی خردگان و کانون فرهنگی-دانشجویی ایران‌شناسی دانشگاه تهران در روزهای نزدیک به بزرگداشت فردوسی توسی، «دهه فرهنگی خردمند توس» را برگزار کردند که با چند گردهمایی در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران همراه بود. سومین و برجسته‌ترین گردهمایی این دهه با نام «زبان پارسایان» در روز سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ برگزار شد و به جایگاه زبان پارسی در فرهنگ ایرانی و نقش فردوسی در پاسداری از آن اختصاص داشت.

استادانی همچون دکتر ناصر تکمیل همایون و استاد علیرضا شجاع‌پور در این گردهمایی حضور یافتند. ابوطالب مظفری و شوکتعلی محمدی شاری از شاعران هزاره کشور افغانستان هم به شعرخوانی پرداختند. همچنین مرشد محمد نیری، مدرس بین المللی مرشدی و نقالی، در این گردهمایی هنرنمایی کرد.

 

به نام خداوند جان و خرد

آغاز برنامه با ضرب زورخانه همراه بود و مرشد نیری ابیاتی درباره خداوند، خرد، میهن و همچنین بخش‌هایی از شاهنامه را با ضرب زورخانه خواند.

مرشد محمد نیری

 

دکتر تکمیل همایون: اثر فردوسی، خردنامه است

دکتر ناصر تکمیل همایون در این گردهمایی با اشاره به اینکه فردوسی شاه‌پرست نبوده است گفت: اثر فردوسی، خردنامه است، تاریخ‌نامه است و سرگذشت مردم ایران است.

این استاد تاریخ از تجربیات و خاطرات خود در کشورهای گوناگون گفت و با اشاره به همگرایی پارسی‌زبانان و ایرانی‌فرهنگان سراسر جهان افزود: هنگامی که به سمرقند رفتم، در یک سالن بزرگ که دانش آموزان زیادی را به آنجا آورده بودند به حضار گفتم که ما با شما یکی هستیم و سپس عرض کردم آیا می‌خواهید این موضوع را به شما نشان دهم؟ آنها گفتند «آری». من هم گفتم یک شعر میخوانم و اگر شما بلد بودید ادامه‌اش را بخوانیم. همان هنگامی که خواندم: «بوی جوی مولیان...»، نزدیک به دو تا سه هزار دانش آموز یک صدا ادامه شعر را خواندند. بنده هم گفتم این دلیل همان است که ما با شما یکی هستیم.

تکمیل همایون در ادامه سخنانش زبان فارسی را جوهره مهمی برای همبستگی دانست اما با توجه به اینکه در حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی زبان‌های گوناگونی جای دارند، فرهنگ ایرانی را مهم‌تر ارزیابی کرد.

وی به تأثیر فرهنگ ایرانی در نقاط گوناگون جهان اشاره کرد و گفت: همواره تشعشعاتی از فرهنگی ایرانی به آن سوی ایران‌زمین می‌رفته است. از جمله در مناطقی از چین و اروپا. وی از شاعران پارسی گوی بوسنی یاد کرد و ریشه‌های مهر پرستی را در آن مناطق مهم دانست.

تکمیل همایون در بخشی از سخنان خود به تلاش‌های فرهیختگان پیش از فردوسی هم اشاره کرد و گفت: ما باید حق فردوسی را ادا کنیم اما بکوشیم حقوق کسانی که قبل از فردوسی بودند پایمال نشود؛ ما نمی‌توانیم نقش رودکی و... را نادیده بگیریم. اما فردوسی یک رسالت دیگری داشت و در شرایط خاصی با مشکلات مختلف کار ارزشمند خود را انجام داد.

دکتر ناصر تکمیل همایون

 

برپا کنندگان زورخانه در دانمارک و لندن

پس از سخنرانی دکتر تکمیل همایون، مجری برنامه با اشاره به سخنان دکتر تکمیل همایون که درباره تشعشعات فرهنگ ایرانی در سراسر جهان سخن گفتند، از پهلوانانی یاد کرد که در کشورهای دانمارک و انگلستان زورخانه دایر کردند و در این برنامه حضور دارند. این موضوع مورد استقبال حضار قرار گرفت و به تشویق آنان پرداختند.

مجید خالقیان

 

نقالی، پرده خوانی، نوازندگی، ضرب زورخانه

در ادامه این برنامه، بار دیگر مرشد نیری به هنرنمایی پرداخت. وی این بار به نقل داستان‌های شاهنامه پرداخت. او گاه ضرب زورخانه می‌زد و گاهی هم نوازندگی می‌کرد. در این بین، نقلِ داستان از روی پرده مورد توجه قرار گرفت. در این بخش داستان‌های «زال و سیمرغ» و «زال و رودابه» نقل شد.

مرشد محمد نیری

مرشد محمد نیری

مرشد محمد نیری

مرشد محمد نیری

 

عشق به شاهنامه از کودکی

ابوطالب مظفری شاعر هزاره اهل ارزگان، پس از اشاره به خوشحالی فراوان از حضور در این برنامه بیان کرد که عشق به شاهنامه از کودکی با او همراه بوده است. در ادامه یک مثنوی از سروده‌های خود را خواند که یکی از ابیات آن اینچنین بود: آینه بستیم، شاهِ سبزپری را / یعنی همین ترفه-پارسیِ دری را

ابوطالب مظفری

 

شجاع‌پور: انوشه است ایران

استاد علیرضا شجاع پور، از شاعران برجسته ایران‌دوست در این گردهمایی به شعرخوانی پرداخت. وی با تقدیر از سخنرانی دکتر ناصر تکمیل همایون و شعر ابوطالب مظفری، بیان کرد: این موارد آدم را به وجد می‌آورد.

وی با مطرح کردن سه مورد از اشعار خود، از حضار خواست تا گزینش کنند و شعری که در آن شاعر، خواب فردوسی را دیده بود مورد توجه حضار قرار گرفت.

شجاع پور درباره این شعر گفت: فردوسی را خواب دیدم و به او گفتم به تو نا سزا گفتند (در امریکا)، فردوسی هم از من پرسید، به چه زبانی به من ناسزا گفتند؟ من هم گفتم فارسی و او گفت اصلا مهم نیست، بگو فارسی صحبت کنند، به من هر چه می‌خواهند بگویند!

این شعر اشاره به ناسزا گویی احمد شاملو به فردوسی دارد و نزدیک به ۲۵ سال پیش سروده شده است.

در ادامه، شعر خوانی استاد شجاع پور با استقبال روبرو شد و حضار به تشویق جانانه ایشان پرداختند. از بیت‌های این شعر بلند می‌توان به این بیت زیبا اشاره کرد: انوشه است ایران و پاینده است / زبان دری تا ابد زنده است.

شعر کامل را بخوانید: شعر استاد شجاع پور در واکنش به ناسزاگویی شاملو به فردوسی بزرگ

استاد علیرضا شجاع پور

استاد علیرضا شجاع پور

 

محمدی شاری: شاهنامه قله فرازین سخن است

شوکتعلی محمدی شاری شاهنامه را یکی از قله‌های تسخیر ناپذیر ادب اسطوره‌ای و حماسی دانست، با این حال رشته قله‌های دیگری در کنار آن را مهم دانست و این رشته قله‌ها را سبب نگه داشته شدن قله فرازین خواند. وی با اشاره به تاریخ بیهقی بیان کرد که متن آن بسیار ادبی است و مورد توجه ادب دوستان قرار گرفته است.

این شاعر هزاره گفت: فارسی درخت پر از شاخه‌ای است که همیشه در این سرزمین ریشه داشته است.

وی با اشاره به ظلمی که به فردوسی و شاهنامه می‌شود بیان کرد که برخی تحت تأثیر شرق‌شناسان، ادبیات حماسی و اسطوره‌ای ما را افسانه می‌خوانند! محمدی شاری خاطر نشان کرد: حماسه افسانه نیست، حماسه بخشی از سرگذشت یک جامعه می‌باشد که زمان در آن تعیین نشده است.

وی یکی از شعر های خود را هم در این گردهمایی خواند.

شوکتعلی محمدی شاری


دیدگاه‌های بازدیدکنندگان

نوشتارهای در پیوند:

همایش سرای مهر (به بهانه مهرگان و پیروزی کاوه و فریدون بر ضحاک)

همایش یادبود استوانه کورش

شعرخوانی هما ارژنگی در نشست چالدران

شعر خوانی استاد شجاع پور در دانشگاه تهران (وطن یعنی همه آب و همه خاک)


واپسین به روز رسانی


نمایش تمام صفحه


نوشتارهای ما را می دزدند و هیچ مرجعی پاسخ گو نیست

دزدهای فضای مجازی

کانال رسمی خردگان