پردیس اهورا

Paradise Of Ahoora

کانال رسمی خردگان
گزارشی از همایش سرای مهر

همایش سرای مهر

بعدازظهر سه‌شنبه ۲۲ مهرماه ۱۳۹۳، تالار پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران میزبان همایش «سرای مهر» بود. «کانون فرهنگی-دانشجویی ایران‌شناسی دانشگاه تهران»، با یاری «دیده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران» و «انجمن فرهنگی ایران‌زمین (افراز)»، به بهانه‌ مهرگان و پیروزی کاوه و فریدون بر ضحاک، همایشی را به منظور بررسی اسطوره‌ها و معرفی سنت‌های کهن ایرانی برگزار کرد.

در این همایش، فرنگیس طوسی نقالی کرد، هنرهای زورخانه‌ای به رهبری مرشد حمید رضایی اجرا شد و اهورا پارسا تازه‌ترین ساخته خود را به مردمِ کوبانی تقدیم کرد. سخنرانان این مراسم دکتر کلثوم غضنفری (استاد دانشگاه تهران و شاهنامه‌پژوه)، استاد علیرضا شجاع‌پور (شاعر و شاهنامه‌پژوه) و دکتر امیرحسین ماحوزی (ادیب و پژوهشگر) بودند.

 

تصاویری از همایش سرای مهر:

همایش سرای مهر

همایش سرای مهر

در آغاز برنامه مجید خالقیان، دبیر کانون ایران‌شناسی دانشگاه تهران پس از خوش‌آمد گویی، به مشکلات پیش رو از جمله مشکلات مالی اشاره کرد. وی با سپاسگزاری از مهمانان اظهار داشت: همه هنرمندان و اساتید، فقط به خاطر احترامی که برای فرهنگ ایرانی قائل بودند، در این محفل حضور یافتند. وی همچنین از پردیس هنرهای زیبا به دلیل تحویل رایگان تالار تشکر کرد و با گلایه از برخی دانشکده‌ها گفت: برخی از دانشکده‌ها برای دادن تالار حتی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه هزینه طلب می‌کنند.

مجید خالقیان، دبیر کانون ایرانشناسی باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران

مجید خالقیان

 

همایش سرای مهر

همایش سرای مهر

نقالی بانو فرنگیس طوسی با همراهی مرشد حمید رضایی

 

در ادامه بانو فرنگیس طوسی با همراهی مرشد حمید رضایی به شاهنامه خوانی پرداخت و بخشی از داستان پیروزی کاوه و فریدون بر ضحاک را نقالی کرد.

دکتر کلثوم غضنفری

دکتر کلثوم غضنفری (استاد دانشگاه تهران)

 

دکتر غضنفری از اساتید گروه تاریخ دانشگاه تهران که دارای چندین مقاله و تألیف درباره شاهنامه می باشد، در این مراسم به سخنرانی درباره ویژگی‌های شاهنامه و نقش شاهنامه در هویت ایرانی پرداخت.

استاد علیرضا شجاع‌پور

استاد علیرضا شجاع‌پور (شاعر و شاهنامه‌پژوه)

 

نکته قابل توجه این مراسم حضور استاد علیرضا شجاع‌پور بود که پس از سالها در دانشگاه تهران حضور یافت و شعر مشهور خود یعنی «وطن» را برای دانشجویان خواند. پس از بیت آخر شعر وطن یعنی همان بیت معروف «وطن یعنی چه آباد و چه ویران / وطن یعنی همین جا یعنی ایران»، حضار که از شعرخوانی استاد شجاع‌پور به وجد آمده بودند، به تشویق جانانه ایشان پرداختند. استاد شجاع‌پور در این مراسم نکاتی را درباره شاهنامه بیان کرد و یکی از شعرهای دیگر خود را که درباره رستم و سهراب بود برای حضار خواند.

همایش سرای مهر

مرشد حمید رضایی

 

مرشد حمید رضایی که تقریبا از ابتدای مراسم بر روی سن هنرنمایی می کرد، هنگام اجرای هنرهای زورخانه‌ای توسط نونهالان و نوجوانان، نقش رهبری گروه را بر عهده گرفت.

ورزشکاران باستانی

 

هنرمندی ورزشکاران باستانی مورد توجه حضار قرار گرفت و در چندین نوبت به تشویق آنها پرداختند.

دکتر امیرحسین ماحوزی

دکتر امیرحسین ماحوزی (ادیب و پژوهشگر)

 

دکتر امیر حسین ماحوزی که از نمایش باستانی نوجوانان به هیجان آمده‌ بود، چنین سخنرانی خود را آغاز کرد: می‌دانم فردوسی اینجا است و می‌بیند. او امید داشت آیین‌ها و اساطیر ایرانی این‌چنین ادامه پیدا کنند و ما می‌بینیم به این شکل زیبا، مهر در ورزش باستانی جلوه‌گر می‌شود. تا زمانی که جوانان ما این گونه چرخ می‌زنند گردونه‌های مهر بر دشت‌های آریایی روان خواهدبود و مهر و گرمی‌اش بر روی زمین ماندگار است.

اهورا پارسا

اهورا پارسا

 

پایان‌بخش برنامه اجرای دو ترانه توسط اهورا پارسا بود که اولی به غم مردم کوبانی اختصاص داشت و دومی به مهرگان.

همایش سرای مهر

 

فیلم هایی از همایش سرای مهر:

شعر خوانی استاد شجاع‌پور (وطن یعنی همه آب و همه خاک):

دانلود ویدیو

ابیات بیشتر این شعر را در اینجا بخوانید:

 

بخش‌هایی از نقالی فرنگیس طوسی:

دانلود ویدیو

 

بخش‌هایی از هنرهای زورخانه‌ای:

دانلود ویدیو


با سپاس از:

مارال آریایی (عکاس)

خبرگزاری امرداد

علیرضا افشاری


دیدگاه‌های بازدیدکنندگان

نوشتارهای در پیوند:

سومین گردهمایی دهه فرهنگی خردمند توس (به بهانه بزرگداشت فردوسی توسی)

همایش یادبود استوانه کورش

شعرخوانی هما ارژنگی در نشست چالدران

شعر خوانی استاد شجاع پور در دانشگاه تهران (وطن یعنی همه آب و همه خاک)


واپسین به روز رسانی


نمایش تمام صفحه


نوشتارهای ما را می دزدند و هیچ مرجعی پاسخ گو نیست

دزدهای فضای مجازی

کانال رسمی خردگان